Hashimoto

Nazwa choroby powstała od nazwiska chirurga japońskiego dr Hakaru Hashimoto. W 1912 roku lekarz ten opisał cztery przypadki tej choroby tarczycy. Choroba Haschimoto to limfocytowe zapalenie tarczycy.Jest to choroba przewlekła i ma podłoże autoimmunologiczne.

Normalnie układ autoimmunologiczny ochrania organizm przed zakażeniami. W tym przypadku zostaje pobudzony układ immunologiczny i powstają przeciwciała przeciwko tarczycy. To powoduje przewlekły stan zapalny tarczycy, który nie jest bolesny. W efekcie przez lata dochodzi do niszczenia gruczołu tarczycy oraz zmniejszenia produkcji hormonów.

Czy jest to częsta choroba ?

NIedoczynność tarczycy czyli Haschimoto to najczęściej występująca choroba tarczycy. Ma ją około pięciu procent kobiet i jeden procent mężczyzn. Choroba Haschimoto powoduje niedoczynność tarczycy. Wraz z wiekiem rośnie liczba zachorowań na tą chorobę zwłaszcza wśród kobiet po sześćdziesiątym roku życia. Czasami choroba występuje u młodych osób a nawet dzieci. Jest to choroba, która może być dziedziczona rodzinnie. Choroba częściej występuje u osób, które mają inne choroby autoimmunologiczne jak cukrzyca typu1, celiakia, reumatoidalne zapalenie stawów, bielactwo, niedokrwistość Addisona i BIermera.

Objawy Hashimoto

Objawy Hashimoto może podzielić na związane z wielkością tarczycy oraz związane z niedoborem hormonów tarczycy. Objawem choroby może być powiększone wole. Choroba Hashimoto jest najczęstszą przyczyną wola. Stopniowo w dalszym przebiegu choroby tarczyca robi się mniejsza i mogą pojawić się na niej guzki. Choroba Hashimoto nie powoduje bólu szyi w pobliżu tarczycy.

Objawy, które możemy odczuwać przy Hashimoto to uczucie zmęczenia, senność, depresja, zaburzenia pamięci, zwiększenie masy ciała, uczucie zimna, rzadsze oddawanie stolca, zaparcia, nadciśnienie tętnicze, spowolnienie pracy serca, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, sucha, łuszcząca się, blada skóra, suche włosy. W badaniu krwi przy chorobie Hashimoto można stwierdzić zwiększone stężenie cholesterolu oraz niedokrwistość.

Objawy choroby rozwijają się w ciągu lat. Stopniowo gruczoł tarczycy jest niszczone i zmniejsza się produkcja hormonów tarczycy. Objawy choroby Hashimoto mogą występować z różnym nasileniem od łagodnych do dość ciężkich. Nasilenie się objawów zależy od tego jak długo trwa choroba i jaki jest poziom niedoboru hormonów tarczycy. Im dłużej trwa niedoczynność tym bardziej nasilone objawy. Skutki niedoczynności tarczycy to może być choroba serca, niepłodność. W cięższych przypadkach niedoczynność może spowodować śpiączkę. Czasami niedoczynność tarczycy jest utajona i wtedy chorzy nie dostrzegają u siebie żadnych objawów choroby. W takich przypadkach choroba może zostać stwierdzona tylko na podstawie badania hormonów tarczycy.

Leczenie choroby Hashimoto

Jeżeli pojawią się objawy, które mogą wskazywać, że mamy niedoczynność tarczycy powinniśmy się zgłosić do lekarza rodzinnego. On zbierze wywiad i zleci badanie oraz skieruje nas na padanie stężenie TSH. Badania kontrolne TSH powinny wykonywać osoby, które mają rodzinnie stwierdzoną chorobę Hashimoto czy inne choroby autoimmunologiczne. Ważne jest, aby rozpoznać ewentualną niedoczynność tarczycy u kobiety, która chce zajść w ciąże bo jest to stan niekorzystny dla matki oraz jej dziecka. Lekarze zalecają pomiar TSH kobbietom, które chcą zajść w ciąże.

Diagnostyka Hashimoto

Aby potwierdzić chorobę trzeba wykonać badania hormonalne oraz badanie, które oceni czynność tarczycy. Oznaczenie poziomu TSH może być zlecone przez lekarza rodzinnego. Jeżeli wynik jest powyżej normy konieczne jest również oznaczenie stężenie tyroksyny FT4. Niedoczynność tarczycy jest rozpoznawana wtedy kiedy stężenie TSH jest wysokie a FT4 niskie. Utajona niedoczynność tarczycy jest wtedy, gdy stężenie TSH jest wysokie a FT4 prawidłowe.

Lekaez powinien ustalić przyczynę niedoczynności tarczycy. Podstawowym badaniem jest USG. W przypadku choroby Hashimoto można stwierdzić zwiększenie lub zmniejszenie tarczycy praz zmniejszoną echogeniczność.

Sposoby leczenia Haschimoto

Nie można mówić o jednej metodzie leczenia Hashimoto. Podczas przewlekłego zapalenie limfocytowego tarczycy leczy się pacjenta głównie lecząc niedoczynność tarczycy czyli podaje się brakujące hormony. Lewotyroksyna, która jest produkowana syntetycznie i podawana podczas leczenia jest taka sama jak hormon wytwarzany przez tarczycę i ma takie samo działania. W naszym kraju można zakupić różne preperaty zawierające lewotyroksynę. Mogą się one różnić efektem działania dlatego najlepiej jest przyjmować stale ten sam preparat. Pod wpływem regularnego przyjmowania hormonów tarczycy dochodzi do unormowania ich stężenia a organizm funkcjonuje prawidłowo. Chorzy najczęściej są leczeni ambbulatoryjnie.

Przy ciężkiej niewydolności tarczycy oraz innych chorobach współistniejących konieczne może być leczenie w szpitalu.

Bardzo ważne jest regularne przyjmowanie lewotyroksyny. Najlepiej jeśli jest to rano o tej samej porze. Ważne jest, aby było to na czczo jakieś trzydzieści minut do godziny przed posiłkiem. Lekarz ustala początkową dawkę leku biorąc pod uwagę indywidualny przypadek każdego chorego oraz jego stopień niedoczynności hormonów tarczycy i innych współistniejących chorób. Jeżeli niedoczynność tarczycy jest utajona decyzję o leczeniu podejmuje się indywidualnie dla każdego pacjenta. Chory co jakiś czas musi kontrolować poziom hormonów przez oznaczenie stężenia TSH. Od tego zależy dawka leku jaką będzie zażywał. W dniu kiedy badane jest stężenie TSH chory nie może przed badaniem przyjmować leku. Trzeba go wziąć po badaniu krwi. Na początku trzeba TSH kontrolować częściej co około sześć do dwunastu tygodni. Jeśli poziom TSH się ustabilizuje można takie badanie robić raz na pół roku. Lekarz, który prowadzi leczenie lewotyroksyną musi wiedzieć o innych przyjmowanych lekach np. preparatach z żelaza.

Czy można całkowicie wyleczyć Hahimoto

NIe jest możliwe całkowite wyleczenie choroby Hashimoto. Konieczne jest stałe leczenie lewotyroksyną do końca życia. Jeżeli rozwija się niedoczynność tarczycy leczenie trwa całe życie. Osoby, które mają stwierdzone Hashimoto mają zwiększone ryzyko zachorowania na inne choroby autoimmunologiczne. Osoby starsze z Hashimoto powinny wykonywać okresową obserwacje w kierunku innych chorób jak niedoczynność kory nadnerczy czy celiakia.

Jak uniknąć zachorowania na Hashimoto

Choroby tarczycy takie jak Hashimoto są uwarunkowane genetycznie, dziedzicznie. Człowiek nie ma więc wpływu na swoją predyspozycje genetyczną. Jeżeli u ciebie w rodzinie występowały choroby autoimmunologiczne tarczycy powinieneś/aś poinformować o tym lekarza. Koniecznie kontroluj regularnie stężenie TSH by jak najszybciej rozpoznać ewentualną niedoczynność tarczycy i złagodzić jej objawy.