Nadczynnosc tarczycy

Nadczynność tarczycy powstaje w efekcie nadmiernego wydzielania hormonów przez chorą tarczycę.

Objawy nadczynności tarczycy

Objawy nadczynności tarczycy to stałe uczucie gorąca, zwiększona potliwość, skóra ciepła i wilgotna, nadmierna pobudliwość, wzmożony apetyt, spadek masy ciała, ogólne osłabienie organizmu, duszność i kołatanie serca, brak ochoty na wysiłek fizyczny czy intelektualny, drżenie rąk. Jeśli odczuwamy takie objawy powinniśmy zgłosić się do lekarza. W zaawansowanej nadczynności tarczycy mogą oprócz tego pojawić się inne objawy jak wytrzeszcz oczu, bezsenność, nieregularne miesiączki, zahamowanie wzrostu, powiększenie tarczycy.

Leczenie nadczynności tarczycy

Aby rozpocząć leczenie nadczynności tarczycy trzeba udać się do endokrynologa lub internisty. On jest w stanie stwierdzić u nas chorobę przeprowadzając wywiad i badanie tarczycy. Badanie diagnostyczne jakie należy wykonać to oznaczenie hormonów tarczycy, TSH w surowicy, USG tarczycy, scyntygrafia tarczycy. nadczynność tarczycy należy leczyć zgodnie z zaleceniami lekarza. najczęściej stosuje się leki tyreostatyczne. W niektórych przypadkach choroby zaleca się zabieg operacyjny czy leczenie jodem promieniotwórczym.

Przyczyny nadczynności tarczycy.

Najczęstsze czynniki nadczynności tarczycy to choroba Grave-Basedowa czyli pobudzenie tarczycy przez autoprzeciwciała. Inną przyczyną nadczynności może być gruczolak, który wydziela zbyt dużą liczbę hormonów. Do nadczynności może dojść również jeśli przedawkujemy hormony tarczycy podczas leczenia niedoczynności.