Niedoczynność tarczycy

Jeżeli mamy niedoczynność tarczycy oznacza to, że nasza tarczyca wytwarza za mało hormonów tarczycy. Często objawy niedoczynności tarczycy pojawiają się dość szybko jednak nie potrafimy ich odpowiednio wcześnie rozpoznać. Często długo borykamy się z pierwszymi objawami choroby co sprawia, że jakość naszego życia jest gorsza. Podczas niedoczynności tarczycy mamy zbyt małą liczbę hormonów T4 i T3. Nasz organizm nie produkuje wystarczającej liczby tych hormonów i nie utrzymuje ich na odpowiednim poziomie.

Objawy niedoczynności tarczycy.

Jeżeli mamy za niski poziom hormonów tarczycy mogą pojawić się takie objawy jak długotrwałe uczucie zmęczenia, senność, osłabienie, trudność w koncentracji, zaburzenia pamięci. Jeżeli mamy problem z niedoczynności tarczycy możemy być również w słabszej kondycji emocjonalnej i psychicznej, często odczuwać chłód i marznięcie. EFekty niedoczynności tarczycy możemy również zauważyć na naszej skórze. Staje się ona sucha, zimna i blada. Jeżeli stadium choroby jest bardziej zaawansowane możemy zauważyć nadmierne rogowacenie naskórka. Szczególnie jest to widoczne na łokciach i kolanach.

Przy niedoczynności tarczycy nasze włosy stają się łamliwe, brwi przerzedzone, odczuwamy kłopoty z funkcjonowaniem naszego układu trawiennego, zaparcia. Można również zaobserwować, że chorym na niedoczynność tarczycy zmienia się głos, następuje pogrubienie strun głosowych. Chorzy z niedoczynnością gruczołu tarczycy mają problemy z otyłością. Często przy chorobach tarczycy pojawiają się stany depresyjne oraz zaburzenia sprawności intelektualnej.

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Najczęstszą przyczyną choroby tarczycy jest zapalenie autoiimmmunologiczne tarczycy nazywane chorobą Hashimoto. Jest to choroba dziedziczona rodzinnie. Jeśli matka choruje na niedoczynność tarczycy jej córka ma zwiększone prawdopodobieństwo choroby tarczycy i powinna pamiętać o regularnych badaniach profilaktycznych poziomu hormonów tarczycy. Jeżeli pojawiły się objawy, które są opisane powyżej trzeba skonsultować się z lekarzem. Niedoczynność tarczycy może być zakodowana genetycznie, ale nie w każdym przypadku musi się ujawnić. Zwiększone ryzyko rozwoju choroby jest w czasie gdy zaistnieją duże zmiany w organizmie kobiety to znaczy w przypadku ciąży czy menopauzy.

Czasami niedoczynność tarczycy może pojawić się po leczeniu operacyjnym lub leczeniu jodem radioaktywnym.

Inne przyczyny niedoczynności tarczycy to niedobór jodu, który jest potrzebny do prawidłowego działania hormonów tarczycowych. Brak jodu to główna, wrodzona przyczyna niedoczynności tarczycy. Niedobór jodu podwyższa również ryzyko powiększenia się gruczołu tarczycy czyli tzw. wola. Czasem niedoczynność tarczycy wynika z wad genetycznych, wrodzonej niedoczynności tarczycy. Czasem dzieci rodzą się bez tarczycy lub z nieprawidłowo zbudowaną tarczycą. Inna przyczyna niedoczynności tarczycy to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Jest to choroba, która przez nasz układ odpornościowy może uszkadzać naszą tarczycę. Czasem niedoczynność tarczycy występuje po chirurgicznym usunięciu gruczołu tarczycy lub po radioterapii głowy, szyi, karku. Tarczyca może w trakcie niej zostać naruszona.

Jeszcze innym powodem pojawienia się niedoczynności mogą być leki stosowane u chorych, którzy często chorują na autoimmunologiczną chorobę tarczycy.

Choroby tarczycy powstają również w efekcie zanieczyszczenia środowiska przez azotany i nadchlorany. Czasem choroby tarczycy są spowodowane dużą zawartością roślin wolotwórczych jak kalafior, rzepa, kapusta w diecie. ,

Jak diagnozuje się niedoczynność tarczycy

W przypadku kiedy kobieta odczuwa, któryś z objawów niedoczynności tarczycy warto, aby skonsultowała się z lekarzem. On może potwierdzić tą chorobę diagnozując poprzez wykonanie USG oraz oznaczeniu poziomu hormonów tarczycy i TSH.

Jak leczyć niedoczynność tarczycy

W leczeniu niedoczynności tarczycy są stosowane preparaty uzupełniające obniżony poziom hormonów tarczycy. Często niestety pacjenci z niedoczynnością tarczycy muszą brać hormony do końca życia i pozostawać w leczeniu.